Vrátil se nám čáp

1. Pozorování čápů zabere hodně času a je na to potřeba dalekohled. Na webových stránkách je můžeš pozorovat v Jihlavě na komíně. https://www.birdlife.cz/capi-detail-hnizda/?id=881 A na pomoc si můžeš vyrobit dalekohled pomocí dvou ruliček od toaletního papíru.

2. Zahrajte si doma hru s rodinou „Čáp ztratil čepičku“

3. Popros maminku o šátek, a použij ho jako křídla čápa (přichytit ho můžeš kolíčky na prádlo nebo spínacím špendlíkem). A zatancuj si s Míšou.

4. Najdi nejvyšší komín a vybarvi ho červenou pastelkou. Nejmenší komín vybarvi hnědou pastelkou.

5. Létající čáp. Z jedné A4 bílého papíru si vytvoříte čtverec. Ten přeložíte dle fotografie na polovinu, aby vám vznikl trojúhelník a rozstřihnete. Postačí nám na křídla trojúhelník jen jeden. Pruh, který vznikl odstřižením z A4, když jsme dělali čtverec, přehneme na polovinu a rozstřihneme. Vzniklý proužek přehneme znovu na polovinu a vytvoříme tak tělo čápa. Do něj vlepíme křídla dle fotografie. Kraj křídel nastříháme nůžkami. Vystřihneme si dvě kolečka na hlavu a z červeného papíru zobák. Přilepíme je k tělu čápa tak, jako na fotografii. Ještě budeme potřebovat vystřihnout dva pruhy papíru (cca 20×2 cm), které nalepíme na spodní stranu křídel.

6. Dechové cvičení. Vezmi si peříčko a lehce do něj foukej, ať letí co nejvýše. Můžeš si zasoutěžit se sourozencem nebo s rodiči.

7. Papírový čáp. První šablonu vytiskni na bílý papír. Druhou šablonu vytiskni na červený papír (nebo si jednotlivé části vybarvi červeně). Vše pečlivě vystřihni a slep.